ŚLUBNE FAQBY WYJAŚNIĆ NIEWYJAŚNIONE

W związku z licznymi pytaniami przyszłych Par Młodych, przygotowałem odpowiedzi na pytania, które otrzymuję oraz opisałem sytuacje, które mogą zaistnieć. Mam nadzieję, iż nie tylko poprzez ofertę, referencje i portfolio, ale też poprzez niżej zamieszczone odpowiedzi, rozwieję wszelkie Wasze wątpliwości. Jeżeli macie Państwo inne pytania, zapraszam na spotkanie przy kawie, na którym omówimy nurtujące Was zagadnienia.

Kliknij na pytanie by zobaczyć odpowiedź:

Czy posiadasz zaświadczenie / licencje zezwalające na fotografowanie w obiektach sakralnych?
Tak, posiadam licencję nr 1102 wydaną przez Kurię Biskupią w Koszalinie. Licencja jest dokumentem potwierdzającym ukończenie kursu dla fotografów wykonujących zdjęcia w kościele, podczas liturgii mszy świętej. Fotograf podczas takiego kursu zdobywa wiedzę, jak może wykonywać swoją pracę , przy jednoczesnym poszanowaniu miejsca, mszy świętej i osoby księdza. Zawsze przed uroczystością ślubu udaję się do zakrystii. Przedstawiam się księdzu, okazuję posiadaną licencję zapoznaje się z Jego warunkami, o ile takie są do mnie skierowane.
Czy fotografujesz z lampą błyskową?
Tak i nie. Z lampy błyskowej korzystam, w trakcie wesela, w bardzo ciemnych pomieszczeniach lub podczas fotografowania “pod światło”. W kościołach nie korzystam z lampy błyskowej i wykonuję zdjęcia w warunkach zastanych.
Dlaczego warto pytać fotografa o sprawy związane ze ślubami - nie tylko lub pośrednio związanymi z fotografią?
Fotograf ślubny to osoba, która z racji wykonywanej pracy znajduje się zawsze “w centrum” wszystkich uroczystości związanych z przygotowaniami, błogosławieństwem, ślubem i weselem. Podczas wykonywania zdjęć ma styczność z Parą Młodą , rodzicami, świadkami, rodziną a także , z osobami obsługującymi wesele – orkiestrą, DJ-em, kamerzystą i obsługą lokalu . Zawodowa spostrzegawczość i doświadczenie fotografa z innych uroczystości może być nieocenionym źródłem informacji przy planowaniu własnego wesela.
Z jakim wyprzedzeniem należy zamówić / zarezerwować usługę fotografii ślubnej?
Nie ma reguły. Zależy to od wolnego terminu oraz warunków logistycznych. Natomiast zainteresowanym wyznaczam krótki, maksymalnie 7-dniowy termin na spotkanie, omówienie warunków i podjęcie decyzji o zleceniu usługi. Związane jest to z możliwością zablokowania mi przyjęcia innego zlecenia dla klienta który jest już zdecydowany.
Co należy zrobić by zarezerwować interesujący nas termin?
Rezerwacja terminu usługi następuje, z chwilą podpisania umowy oraz uiszczeniu zadatku.
Dlaczego to tyle kosztuje?
Koszty realizacji usługi są wynikiem wielu czynników. Realizowanie usług fotograficznych legalnie i profesjonalnie wymaga ponoszenia wielu kosztów. Podstawowe koszty prowadzenia i utrzymania firmy, a więc składki ZUS, podatki , koszty obsługi finansowej, koszty sprzętu biurowego (komputery, drukarki, monitory , oprogramowanie itd.). Prowadząc taką działalność niezbędny też jest własny samochód. Trzeba więc ponosić koszty jego utrzymania. Realizacja usług na wysokim poziomie do przede wszystkim sprzęt fotograficzny z całym dodatkowym oprzyrządowaniem zapewniającym wysoką jakość zdjęć. Ostatnią grupą czynników wpływających na cenę usługi jest czas pracy fotografa . W zależności od zakresu usługi fotograf pracuje w dzień uroczystości po od 10 do 15 godzin, dodatkowo od 4 do 6 godzin poświęca na zdjęcia plenerowe. Do tego należy policzyć wiele godzin na opracowanie zdjęć i ich oprawę.
Czy pijesz podczas wesela?
Czy piję alkohol? Nie, nigdy. Z dwóch podstawowych powodów – po pierwsze jestem w pracy, po drugi jestem kierowcą. Nie wyobrażam sobie wykonywania swojej pracy pod wpływem alkoholu. Praca fotografa przy realizacji zdjęć ślubnych wymaga spostrzegawczości, bystrości, refleksu i oceny ciągle zmieniającego się otoczenia po to by móc “złapać” i uchwycić najciekawsze chwile i sytuacje na fotografii. Chętnie skorzystam z posiłku, kawy, wody i soków.
Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin przez Internet?
Aktualnie nie, ale pracuję nad tym by umożliwić przyszłym Parom Młodym taką formę rozpoczęcia współpracy. Spotkanie przy podpisaniu umowy to dodatkowa okazja do poznania się. Pojawianie się nieznanej osoby wykonującej zdjęcia może powodować stres.
Kiedy odbywa się sesja plenerowa?
Generalnie dostosowuj się do propozycji Młodych Par. Z drugiej jednak strony mając już spore doświadczenie powiem że bardziej preferuję zdjęcia plenerowe w tygodniu po ślubie. Odradzam natomiast wykonywanie sesji tego samego dnia co ślub i wesele. Powód jest prosty. Młodzi znają mnie już z pracy w trakcie wesela, wiedzą jak pracuję i jak się z nimi porozumiewam. W tygodniu po uroczystości ślubu i wesela Młodzi nie są już tak zabiegani i zestresowani . Zwykle mają wolny czas , są zrelaksowani, cieszą się sobą i ciszą się na wspomnienie wspólnej zabawy weselnej. Całą tą ich radość można wówczas uchwycić na zdjęciach. Sesja plenerowa powinna być zabawą, czasem zapamiętanym na równi z tym z wesela i ceremonii.
Jakie informacje powinieneś otrzymać na tydzień przed ślubem?
Odpowiednio wcześniej (2 tygodnie, ostatecznie tydzień) powinienem otrzymać od Pary Młodej tzw. rozpiskę dnia. Adresy domów PM, nr. telefonów świadków i rodziców lub rodzeństwa adres kościoła/urzędu i sali weselnej. Godziny przygotowań i miejsca. Godziny przybycia Pana Młodego do Panny Młodej, godzinę Błogosławieństwa i Ceremonii, gdzie będą składane życzenia od gości, ogólny plan godzinowy wesela i wszelkich jego aspektów wartych uwiecznienia jak np. o której planujecie tort weselny, zabawy weselne, podziękowania, niespodzianki, jak ustalacie z prowadzącym oczepiny itd itp. Prosiłbym w planie dnia uwzględnić poślizgi czasowe na przejazdy z miejsca na miejsce oraz parę minut (10 – 15min) dla fotografa by np. zdążył przejechać przed Parą Młodą z kościoła na salę weselną, bez pośpiechu i łamania przepisów na drodze ;), przygotować sprzęt i “siebie” na Wasz przyjazd. Proszę pamiętać iż Para Młoda jest współtwórcą końcowego efektu mojej pracy i ma wpływ na kształt otrzymanego materiału. Powinienem znać wszystkie istotne elementy dnia ślubu i wesela.
Czy wykonujesz zdjęcia wyłącznie w Słupsku i najbliższych okolicach?
Nie. Mogę dojechać do Was w każde miejsce Polski. Do 30km od Słupska dojazd wliczony jest w cenę usługi. Powyżej 30km doliczany jest koszt kilometrówki (1 km = 1 zł). W przypadku dalekich odległości (powyżej 120km) trzeba wziąć pod uwagę również nocleg po weselu… rzadziej przed – chyba, że odległość jest dość spora a pracę z Parą Młodą zaczynam od samego rana. Wówczas lepiej jest wstać wyspanym i gotowym do pracy na miejscu, niż spędzić kilka godzin w samochodzie i zmęczonym przystąpić do pracy z Parą Młodą. Proszę wziąć pod uwagę iż fotograf to często osoba kreatywna, szukająca chwil, kadrów, będąca pod ciągłym napięciem by nie opuścić niczego, by nie spóźnić się z reakcją. Warto zadbać o jego komfort pracy pod tym względem. Po skończonej pracy (parę – paręnaście godzin) i długiej trasy podczas powrotu do domu, często nawet kawa nie wystarcza. Z własnego doświadczenia wiem, iż nie jest bezpieczna próba wjechania na autostradę pod prąd ;) Jeśli zaś chodzi o sesję plenerową to jest to liczone indywidualnie w zależności o odległości i miejsc w jakich Para Młoda chciałaby mieć zrealizowaną usługę.
Czy należy liczyć Pana jako dodatkową osobę na przyjęciu weselnym (posiłek)?
Było by mi miło. Fotograf też człowiek ;), często pracuje od godzin przedpołudniowych do późnych godzin nocnych, nie ma czasu na to by coś przekąsić w trakcie realizowania usługi. Warto też wspomnieć obsłudze sali – kelnerom – by np. orkiestra, fotograf czy kamerzysta, otrzymali posiłek ciut wcześniej. Dlaczego? Bądźmy ludźmi, niech zjedzą spokojnie w trakcie przerwy i niech to oni poczekają na Parę Młodą i gości, aż skończą, a nie odwrotnie lub co gorsza, z na wpół przegryzionym kotletem biegli do instrumentów, czy drugi koniec sali, by rozpocząć blok taneczny czy wykonać zdjęcia ;)
Ile trwa ślubna sesja plenerowa?
Ślubna sesja plenerowa trwa zazwyczaj od 4 do 6h w zależności od wzajemnej współpracy, w ilu miejscach realizowana jest sesja. W przypadku sesji plenerowej czas nie jest wyznacznikiem zakończenia pracy. Patrzę na jej efekt i materiał do późniejszej pracy. Na termin realizacji usługi umawiam się zazwyczaj po zakończonej pracy na weselu lub w kolejnych dniach.
Jak jesteś ubrany podczas wykonywania usługi fotograficznej?
Staram się ubierać stosownie do okazji, schludnie, czysto ale swobodnie. Nie jest to garnitur lecz ubranie pozwalając na swobodne wykonywanie zdjęć w rożnych sytuacjach i miejscach. Mój ubiór jest dobrany tak by nie krępował moich ruchów, był wygodny a zarazem elegancki. W czasie Ceremonii Ślubnej noszę ze sobą lub na sobie 2 aparaty, obiektywy, torbę foto lub pas z sakwami. Fotograf często wykonuje swoje usługi cały czas szukając kadrów poprzez chodzenie, kucanie / wstawanie i podnoszenie / opuszczanie rąk, obracanie aparatu, w związku z tym potrzebna mi jest swoboda i pełen zakres ruchów, nawet w czasie, gdy mam na sobie dodatkowy sprzęt. Ubieram się w ciemne / czarne rzeczy. Czarne wyprasowane jeansy lub spodnie materiałowe, czarna koszula z długim rękawem, biała koszula z krótkim rękawem lub czarne polo oraz czarne obuwie. W czasie realizowania usługi NIE ubieram kolorowych t-shirtów, marynarek (ze względów na noszony sprzęt fotograficzny) i trampek czy adidasów.
Gdzie realizowana jest sesja plenerowa?
Sesję plenerową realizuje w różnych miejscach. Budynki i otwarte przestrzenie. Nie jestem fanem studia i trzymam się od niego z dala. Często najpierw pytam Parę Młodą jakie mają oczekiwania, czy mają jakieś swoje specjalne miejsca w których chcieliby mieć wykonaną sesję, czy mają jakieś własne pomysły do realizacji pod kątem swoich zainteresowań, zawodów itd itp. Jeśli nie mają pomysłów to sugeruję wówczas kilka miejsc, przedstawiam i dyskutuję na temat propozycji. Często też w trakcie sesji są spontaniczne zdjęcia. Można się zatrzymać gdzieś po drodze i uwiecznić jakiś moment. Zapraszam w tym miejscu do kreatywności nie tylko swojej ale i Waszej :) W końcu ma być to przyjemność, zabawa i pamiątka :))
Jak przygotować się do ślubnej sesji plenerowej?
Zamówić pogodę (może być nawet deszcz :D), wypocząć przed sesją, zabrać dobry humor, obuwie na zmianę do przejścia pomiędzy miejscami (szczególnie Panna Młoda), coś do picia i jakiś niewielki kocyk, by można było na nim usiąść (jeśli się okaże że np. podłoże jest wilgotne lub zimne).
Czy wszyscy goście będą mieli zrobione zdjęcie i czy na zdjęciach będą najważniejsze dla nas osoby?
Niekoniecznie. Z pewnością na fotografiach znajdą się najważniejsze dla Was osoby i najbliższa rodzina. Przy dużej liczbie gości zdarza się, iż ktoś ma mało zdjęć lub wcale. Powodów jest kilka i nie są zależne tylko od mnie. Często goście nie chcą być fotografowani, uciekają przed obiektywem, odwracają się plecami (takie zdjęcia lecą prosto do kosza). Maluchy staram się z uśmiechem do siebie przekonać, pokazać wykonane im chwile temu zdjęcie, pokazać że to nie gryzie, a jest się uwiecznionym na obrazku – czasem to nie działa. Cóż to tylko dzieci ;) Bywają sytuacje kiedy to na chwilę podbiegnę do stołu i zrobię zdjęcia grupce bawiących się, wznoszących toast czy wesoło rozmawiających osób pośród których są osoby np. starsze, które rzadziej przebywają “na parkiecie”. Ale to nie jest reguła. Jestem osobą która łapie chwile, momenty radosne i warte uwiecznienia. Nie fotografuje na weselu osób z “krzywą miną”. Nie robię też zdjęć przy stole w trakcie jedzenia. Lepiej wyjść z za niego i stanąć w kilka osób gdzieś obok.
Czy udzielasz wskazówek i porad Młodej Parze jak się przygotować do zdjęć z reportażu i sesji plenerowej?
Czasem tak, czasem nie. Wspominam im o ważnych chwilach by mniej się stresowali w kluczowych momentach, by nie zwracali uwagi na to co robię i gdzie jestem, by przysięgę składali sobie a nie księdzu czy gościom, by się nie spieszyli bo to ich dzień.
Dlaczego jedne zdjęcia są kolorowe a inne czarno-białe?
Pewne zdjęcia wyglądają dobrze w kolorze inne w b&w (bw, czarno-białe). Często nie zwrócilibyśmy uwagi na to co dzieje się na zdjęciu, gdyby nie “zdjęto” z niego kolorów. Tym samym skłaniam osobę oglądającą do spojrzenia na zdjęcie trochę inaczej. Często też takiemu zdjęciu kontrast czerni, bieli, odcieni szarości dodaje charakteru i klimatu.
Czy poddajesz zdjęcia retuszowi?
Zdjęcia są przygotowywane / retuszowane / kadrowane w zakresie nie zmieniającym przekazu i reporterskiego charakteru. Poddaje zdjęcia podstawowej obróbce tonalnej i kolorystycznej. Nie używam Photoshopa (wyjątkiem jest połączeniu wielu zdjęć w jedno), w 99% nie wygładzam np. skóry, nie usuwam zmarszczek itd. Czasem retuszuję znaczące przebarwienie skóry lub coś co się na niej znajduje i odciąga uwagę / wzrok od całego zdjęcia. Są to jednak POJEDYNCZE sztuki.
Czy dostaniemy ślubne zdjęcia na płycie DVD i w jaki sposób będą one przygotowane?
Tak. Para Młoda otrzymuje zdjęcia na Płycie DVD + kopię (razem 2 sztuki). W przypadku gdy zdjęcia nie mieszczą się na jednej płycie, wówczas zdjęcia są odpowiednio dzielone pod względem etapów ślubnych i nagrywane na 2 płyty DVD. Zdjęcia oddawane są w rozmiarach (małe pod kątem wysłania maile czy na portal społecznościowy, średnie na ekran monitora i pełna rozdzielczość wynikająca z przygotowania zdjęć do wywołania. Na płycie znajduje się również plik z informacjami o zawartości DVD.
Czy masz własne lub korzystasz ze studia fotograficznego?
Nie mam i nigdy nie miałem potrzeby korzystać w celach komercyjnych ze studia fotograficznego. Wolę wykonywać zdjęcia w plenerze, niż na sztucznych tłach.
Jaki jest termin na przekazanie gotowego materiału?
Termin przekazania materiału jest określony w umowie. Jest to od 30 do 60 dni kalendarzowych, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, iż termin zazwyczaj nie przekracza 2 tygodni, a czasem nawet krócej. O przybliżonym terminie oddania zdjęć Para Młoda informowana jest po zakończonej pracy w dniu zaślubin. Wszelkie opóźnienia i zmiany terminów są natychmiast przekazywane i konsultowane z Parą Młodą. Dokładam wszelkich starań przed, w trakcie jak i po wykonaniu usługi o ew. terminach, możliwych opóźnieniach czy sposobie realizacji usługi w ramach określonych w umowie.
Czy oddajesz zdjęcia w postaci surowych lub nieprzygotowanych plików?
Nie. Nie ma możliwości bym przekazał Parze Młodej lub komukolwiek surowe lub nieprzygotowane pliki. Nie przekazuję również plików, które z różnych powodów wylądowały w koszu. Są to często ujęcia powtarzające się, o innych parametrach naświetlania, delikatnych zmianach kadrów, nietrafione w czasie lub zawierające np. główne osoby na zdjęciu z zamkniętymi oczami. Para Młoda podpisując umowę zdaje się na moje doświadczenie, styl pracy, dobór zdjęć do finalnego materiału. Parze Młodej przekazuję wszystkie ujęcia które uważam za dobre.
Czy zajmujesz się wideofilmowaniem?
Nie. Wyznaję zasadę “jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” ;) Nie jestem wszechwiedzący, nie posiadam multum talentów. Wykonuję to w czym jestem dobry a resztę pozostawiam innym.
Kiedy rozliczamy się za wykonanie usługi (pomijając zadatek)?
Podczas przekazywania materiału finalnego.
Do której godziny pracujesz na weselu?
Pracuję do końca oczepin. Zazwyczaj jest to około 1:00 w nocy. Zdarza się iż zostanę ciut dłużej z własnej woli, by uchwycić jeszcze jakieś chwile samej Pary Młodej. Z doświadczenia wiem, iż po 1:00 w nocy trzeba dać już odetchnąć Parze Młodej, gościom i pozwolić im się swobodnie bawić bez rejestrowania chwil ;) Dalsze wykonywanie zdjęć mija sie z celem gdyż materiału jest wystarczająco dużo, goście i PM są już zmęczeni, część z nich pod wpływem co miałoby negatywny odbiór pracy i końcowy efekt.
Czy wykonujesz albumy ślubne?
Tak, jest taka możliwość. Albumy tradycyjne wklejane jak i fotoalbumy. Charakterystykę, różnicę, koszty wykonania albumu przedstawiam Parze Młodej podczas spotkania w zależności od ich preferencji co do końcowego efektu i wymagań dot. albumu.
Czy posiadasz album pokazowy?
Tak, jednak posiadam wyłącznie fotoalbum pokazowy. Na życzenie jest dostępny dla Pary Młodej podczas wspólnego spotkania. Fotoalbum jest sporym wydatkiem, lecz jest wart swojej ceny, gdyż jego jakość i trwałość przewyższa album w tradycyjnej formie, a indywidualny projekt i dobrane dodatki/materiały nadaje charakteru.
Czy fotografujesz na poprawinach?
Nie. Z tego samego powodu dla którego pracuje na weselu do końca oczepin / 1.00 w nocy. Potem goście chcą już spokojnie się bawić, są zmęczęni itd itp. Wolę zostawić im ten czas na spokojne wspomnienia z tego co działo się na weselu, na relaks i odpoczynek niż męczyć ich fotografując “syndrom dnia poprzedniego” ;)
Jakiego sprzętu używasz? Czy posiadasz zapasowy sprzęt?
Używam dwóch pełnoklatkowych cyfrowych aparatów fotograficznych. Posiadam zestaw różnorodnych obiektywów (zmienno i stało-ogniskowych) pokrywających pełny zakres ogniskowych, jakie potrzebne mi są do uwieczniania chwil. Posiadam również 2 lampy błyskowe, w razie gdyby jedna odmówiła posłuszeństwa lub gdy po prostu baterie się rozładują – nie tracąc wówczas czasu na zmianę baterii zmieniam samą lampę. Dodatkowo wiele akcesoriów które wykorzystywane są w miarę potrzeb.
Czy na ciemnej sali weselnej używasz dodatkowego oświetlenia?
Oświetlenie jakie wykorzystuję to zewnętrzna / dodatkowa lampa błyskowa która wraz z oświetleniem sali pomaga mi w poprawnym naświetleniu zdjęcia. Zdarza się iż kamerzyści i orkiestra mają swoje światła co dodatkowo Tworzy klimat lub troszkę pomaga jeśli sala jest ciemna.
Co Ci przeszkadza podczas fotografowania ważnych momentów Pary Młodej?
Uroczystość ślubu w kościele czy też zabawa weselna jest dużym przeżyciem także dla gości. Często wujkowie, ciocie, kuzynostwo lub inne osoby z rodziny robią zdjęcia Parz Młodej swoim aparatem i nie zastanawiając się nad tym “wchodzą w kadr mojego obiektywu” lub są w tle wykonywanych przez mnie zdjęć. Są to chwile które bardzo utrudniają moją pracę a przy tym wpływają na jakość i profesjonalność zdjęć. W czasie pierwszego tańca zazwyczaj proszę orkiestrę / kapelę / DJ-a by wyłączył(a) kolorowe lasery, gdyż nie chcę aby w tym ważnym momencie, gdy złapię ciekawą chwilę, okazało się, że na twarzy Panny Młodej znajduje się kolorowy ślad po tego typu oświetleniu. Bywa iż przeszkadza obsługa sali – chcąc oszczędzić na oświetleniu, wyłączają w czasie wesela światła. Zmienia to jednak wszelkie parametry na jakich pracuję a jeśli zdarzy się to w kluczowych momentach, to bywa iż takie złapane ujęcie jest często do wyrzucenia. Inną sprawą są sytuacje, gdy blokuje mi się trasę przejazdu i możliwość szybkiego parkowania samochodu. Czasami muszę wyprzedzać kawalkadę innych pojazdów aby aby być zawsze przed Parą Młodą. Staram się pracować na warunkach zastanych i nie kreować czy ustawiać poszczególnych elementów wesela. Wówczas efekt mojej pracy jest naturalny, żywy i pełen emocji, które chętnie się zapamiętuje. Wyjątkami są standardowe zdjęcia, które PM mogą potem Podarować rodzicom czy samemu wywołać. Czasami wykonuję gesty aby para Młoda podeszła na przykład na środek sali, bliżej do tortu lub innej specjalnej atrakcji.
W jaki sposób przemieszcza się Pan w dniu ślubu?
Posiadam własny środek transportu, którym dojeżdżam do Pary Młodej i pomiędzy miejscami gdzie trwają kolejne etapy tego szczególnego dnia.
Co w przypadku awarii sprzętu?
Konfigurując zestaw narzędzi do swojej pracy dobieram poszczególne elementy w sposób pozwalający na zrealizowanie zlecenia także podczas awarii któregoś z nich. Tyczy się to zarówno aparatów jak i obiektywów. Karty pamięci przed każdym weselem są sprawdzane i formatowane. W przypadku awarii samochodu poproszę o pomoc kogoś z członków rodziny PM by w dalszym ciągu móć zrealizować powierzone mi zadanie.

Jeśli nie znaleźliście Państwo tutaj odpowiedzi na swoje pytania,
zadajcie je proszę przez email: kmfotografia.info@gmail.com, a uzupełnię powyższą listę dla przyszłych Par Młodych.